“Sapiens. Inimkonna lühiajalugu” ehk “Eine kurze Geschichte der Menschheit”

Yuval Noah Harari

Harari_Y_Eine_kurze_GeschichteEine kurze Geschichte der Menschheit von Yuval Noah Harari

Eesti keeles: “Sapiens. Inimkonna lühiajalugu” (Äripäev, 2016)

Soome keeles: “Sapiens. Ihmisen lyhyt historia”

Türgi keeles: “Hayvanlardan Tanrılara Sapiens. İnsan Türünün Kısa Bir Tarihi”

Eestikeelse eksemplari tutvustus:

Saja tuhande aasta eest elas maakeral vähemalt kuus liiki inimolendeid. Praegu on neid kõigest üks – Homo sapiens. Kuidas on neist kunagistest lihtsatest ahvidest saanud maailmavalitsejad? Miks kadusid teised liigid? Kas sama saatus võib ühel päeval tabada ka meid?

Dr Yuval Noah Harari „Sapiens. Inimkonna lühiajalugu“ saab alguse ligi 70 000 aasta tagusest ajast, mil hakkas välja kujunema inimteadvus, ning uurib esmalt, missugust rolli mängis Homo sapiens globaalsete ökosüsteemide kujunemises ja mil moel pandi alus tänapäevase maailma tekkele. Seejärel vaadeldakse võimsaimate impeeriumide tärkamist ja arenemist ning seostatakse ammuseid suundumusi tänapäevaste teadussaavutustega, uurides üksiksündmusi laiemate ideede kontekstis.

Dr Harari kutsub lugejat ka tulevikku vaatama. Mõne viimase aastakümne jooksul on inimene asunud oma tahtele allutama loodusliku valiku seadusi, mis on nelja miljardi aasta vältel kujundanud elu maakeral. Meil on tekkimas võime kujundada mitte üksnes endi ümber olevat maailma, vaid ka iseennast. Kuhu see meid välja viib? Kelleks me õigupoolest saada soovime? Kaartide, fotode ja skeemidega ilmestatud köitev jutustus ei jäta ükskõikseks kedagi, kellele lähevad korda meie minevik ja tulevik.

Siim Maaten ja Kaisa Roover soovitavad: “Tunnustatud ajalooprofessori raamat, mis uurib kuidas bioloogia ja ajalugu on meid vorminud. Arutleb selle üle, mis on olla inimene ja kuhu me teel oleme.”

Nii kirjutas teadusajakirjanik Tiit Kändler Postimehes ilmunud artiklis „Inimese reis üleskäigutrepist alla“: Mida selle õige kohta kosta? Ei muud, kui soovitada lugeda, sest kui meil jutustatakse „personaalset meditsiini“ ja „personaalset haridust“, siis peame looma ka personaalse ajaloo, mis erinevalt kahest esimesest jääb igaühe enese välja mõtelda. Siin on Harari raamat toeks. Kas ma sain selle läbi lugedes õnnelikumaks? Vastust teab vaid luul.”

Ma ise ei tea küll, mida täpselt selle raamatu kohta öelda. Üllatavalt huvitav oli ja seetõttu soovitan lihtsalt lugeda ja ise oma arvamus sellest luua. 😉

Aga see tsitaat raamatu viimastlet lehekülgedelt paneb kindlasti mõtlema:

“Wir haben größere Macht als je zuvor, aber wir haben noch immer keine Ahnung, was wir damit anfangen wollen. Schlimmer noch, die Menschheit scheint verantwortungsloser denn je. Wir sind Selfmade-Götter, die nur noch den Gesetzen der Physik gehorchen und niemandem Rechenschaft schuldig sind. Und so richten wir unter unseren Mitlebewesen und der Umwelt Chaos und Vernichtung an, interessieren uns nur für unsere eigenen Annehmlichkeiten und unsere Unterhaltung und finden doch nie Zufriedenheit. Gibt es etwas Gefährlicheres als unzufriedene und verantwortungslose Götter, die nicht wissen, was sie wollen?” lk. 507-508

„Oleme võimsamad kui kunagi varem, kuid meil on väga vähe aimugi, mida selle kõige väega peale hakata. Mis veelgi hullem – inimesed tunduvad olevat vastutustundetud kui kunagi varem. Isetehtud jumalad, kellel on ainult füüsikaseadused, et meid seltsis hoida, oleme kellegi ees vastutavad. Seetõttu hävitame kaasinimesi ja ümbritsevat ökosüsteemi, otsides midagi enamat kui oma mugavust ja lõbustust, kuid ei leia kunagi rahulolu. Kas on midagi ohtlikumat kui rahulolematud ja vastutustundetud jumalad, kes ei tea, mida nad tahavad?“

Häid lugemiselamusi! 🙂

Autori kodulehekülg

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s