Tuukrikell ja liblikas ehk “Schmetterling und Taucherglocke”

Jean-Dominique Bauby

bauby_j_d_schmetterling und taucherglockebauby_j_d_schmetterling und taucherglocke1

Soome keeles: “Perhonen lasikuvussa”

Inglise keeles: “The diving-bell and the butterfly”

Türgi keeles: “Kelebek ve Dalgıç Giysisi” ja “Kelebek ve Dalgıç”

Lühidalt:

“Es ist übrigens erstaunlich – mein Hörvermögen bessert sich nicht, und doch höre ich sie immer deutlicher. Ich muß ein Ohr für Schmetterlinge haben.” lk. 97

See on üks erakordne toes, mis annab meile ainulaadse ja emotsionaalse pildi sellest, kuidas tajub teda ümbritsevat maailma mees, kes jäi pärast insulti üleni halvatuks.

bauby_j_d_schmetterling und taucherglocke28. detsembril 1995 jäi kahe lapse isa, moeajakirja Elle toimetaja Jean-Dominique Bauby peale ajurabandust halvatuks ja diagnoosiks oli Locked-In ehk sisselukustussündroom. See on harva esinev neuroloogiline seisund, millele on iseloomulikud tetrapleegia, anartria ja säilinud teadvus. Ainsad lihased, mis mehe aju meeleheitlikele käsklustele allusid, asusid vasaku silma ümber – seda üks või kaks korda pilgutades sai ta “öelda” kas “jah” või “ei”. Aegamisi harjutades hakkas ta pilgutuste abiga dikteerima raamatut, kus ta kirjeldab oma elu halvatuna ning tema enda endist elu veel tervena.

Bauby nimetab ennast nii zombina kui ka mutandina ning nagu merepõhja unustatud tuukrina, kes istub oma kehas lõksus. Kuid kogu tragöödias püüab ta oma huumorimeelt alles hoida. Samuti on ta tänulik, et talle on mälestused jäänud ja nii laseb ta enda hingel, nagu liblikas, vabalt lennelda üle fantaasiapõldude, seigelda mälestuste metsas või külastada soovunelmate randu…

Raamatu dikteerimine kestis 15 kuud ja see ilmus 9. mätrsil 1997 ning kahjuks ainult mõned päevad hiljem suri Bauby.

Selle raamatu järgi on 2007. aastal valminud film, mille eestikeelne tiitel oli ”Tuukrikell ja liblikas”. Režissööriks oli Julian Schnabel ning peaosades mängisid Mathieu Amalric, Emmanuelle Seigner, Anne Consigny, Marie-Josée Croze ja Max von Sydow.

Häid lugemis- ja filmielamusi! 🙂

Filmi kodulehekülg

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s