“Punane asalea”

Min_A_Rote AzaleeMin_A_Rote Azalee1

Eesti keeles: “Punane asalea”

Soome keeles: “Punainen Atsalea”

Eestikeelse eksemplari tutvustus:

Anchee Min kasvas üles ajal ja kohas, kus inimhing oli riigi jaoks teisejärguline, kus ilu umbusaldati ning armastust võidi karistada surmaga. Tema ebatavaline lugu viib lugeja Mao-aegsesse Hiinasse, paljastades jõhkra rõhumise ning inimvaimu uskumatu paindlikkuse. See on kire ja ohu, õnne ja reetmise teekond.

Anchee Min räägib meile oma elust Mao-aegses Hiinas. Ta räägib, kuidas ta juba 5-aastasena täiskasvanuks sai ja ainuke, mida koolides õpetati oli “Mao tsitaadid”, keskkoolis “Mao valitud teoseid” ning ülikoolis “Mao kogutud teoseid”. 17-aastaselt oli ta sunnitud kodunt lahkuma kuna linnas elavast perest üks perekonnaliige saadeti maapiirkondadesse “põllumajandust stabiliseerima”, mis oli meie mõistes pigem koonduslaager ehk niiöelda ümberkasvatuslaager. Selles laagris tunneb ta omal nahal, mis tähendab nälg, reetmine ja näeb kõiki neid Kultuurirevolutsiooni varjukülgi.

Mao Zedongi neljas naine Jiang Qing oli olnud Shanghais näitlejana ja hiljem Hiina Kommunistliku Partei propagandaosakonna filmisektsiooni juhatajana hakkas ta oopereid lavastama, et nii rahvastikku manipuleerida. Qing mängis olulist rolli Kultuurirevolutsiooni ettevalmistamisel ja läbiviimisel. Ühel päeval valitakse Anchee uude filmi näitlejaks ja ta viiakse tagasi Shanghaisse. Kuid kõik ei lähe nii nagu ta lootis. Ja kui Mao sureb ning Jiang Qing vahistatakse jäävad filmi „Punane asalea“ lavastused pooleli. Elu Hiinas muutub veelgi keerulisemaks ja mõned aastad hiljem õnnestub Minil riigist põgenemine.

Tema raamatud on pärlid. Kahjuks on see Anchee Mini teos ainukeseks eestikeelseks tõlkeks jäänud.

Häid lugemiselamusi!

Autori kodulehekülg

Üks arvamus ““Punane asalea”

  1. Pingback-viide: “Madame Mao” | RaamatuNarr

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s