“Põhjused, miks valida elu” ehk “Ziemlich gute Gründe, am Leben zu bleiben”

Matt Haig

Haig_M_Ziemlich gute GründeHaig_M_Ziemlich gute Gründe1

Eesti keeles: “Põhjused, miks valida elu”

Soome keeles: “Syitä pysyä hengissä”

Türgi keeles: “Yaşama Tutunmak İçin Nedenler”

Eestikeelse eksemplari tutvustus:

Matt Haigi lihtsalt loetav ja elujaatav mälestusteraamat võitlusest depressiooniga ning sellest, kuidas haiguse seljatamine õpetas ta uuesti elama.

Peaaegu iga viies inimene kannatab depressiooni all, nii ka Matt Haig. „Põhjused, miks valida elu“ on Matti inspireeriv jutustus sellest, kuidas minut minuti, päev päeva haaval sai ta lugemise, kirjutamise ning oma vanemate ja tüdruksõbra Andrea (kellest praeguseks on saanud tema abikaasa) armastuse toel haigusest võitu. Ja kuidas ta lõpuks õppis elu tänu sellele veelgi enam hindama.

Vaimse tervise probleemid mõjutavad igaühe elu: kui me ei kannata nende all ise, siis on meil sõber või armastatu, kes kannatab. Matti otsekohene jutustus oma kogemustest on ühtaegu inspireeriv neile, keda depressioon painab, kui valgustav nende jaoks, kellele see mõistatuseks jääb. Kuid ennekõike ei lase tema huumorimeel ja julgustav suhtumine kaotada meil korrakski lootust. Kõneledes praeguse minana oma kunagisele masenduse sügavaimas põhjas viibinud minale, on Matt vankumatult veendunud, et kõige vanem klišee on kõige tõesem – tunneli lõpus paistab valgus. Ta õpetab meid pühitsema väikeseid rõõme ja rahuhetki, mida elu pakub, ning tuletab meelde, et alati leidub põhjuseid, miks valida elu.

„Jedes Buch, das geschrieben wurde, ist das Produkt eines menschlichen Geistes in einem bestimmten Zustand. Nimmt man alle Bücher zusammen, hat man die Summe der Menschheit. Jedesmal, wenn ich ein großartiges Buch las, hatte ich das Gefühl, als läse ich eine Art Karte, eine Schatzkarte, und der Schatz, zu dem sie mich führte, war eigentlich ich selbst.“ lk. 162

“Raamatu suur väärtus on selle lähenemine depressioonile laiemalt. See tähendab, et see ei ole vaid ühe inimese haiguse lugu. See on hoopis ühe depressioonist väljatulnu lugu, kes oma haigust põdedes soovib seda läbi ja lõhki tundma õppida ning oma teadmisi ka teistega jagada. Sestap leiab raamatust ka peatükke depressiooni kui haiguse kohta, selle ravi ja seda põdenud kuulsate inimeste kohta. Samuti lihtsaid näpunäiteid eneseabiks (alati ei pea jalgratast leiutama, kui seda on keegi teine juba varem teinud) ning ka 40 nõuannet elamiseks. Need, muide, mõjuvad jõustavalt kõigile. Elus on oluline oskus mõista, mitte hukka mõista. Mõistmise teel ulatab see mõnusalt ka väiksesse käekotti mahtuv raamatuke kõigile abikäe.” Nii kirjutas Silja Paavle artiklis “Lugu depressioonist: lootusrikas teekond tunneli lõpus kumava valguseni”

Meistriteos, mis suudab päästa nii mõnegi inimelu. Minule on see raamat suureks abiks. See on õpetlik, lõbus, elu hindama panev ja selle “musta pilve” me kohalt eemale peletav ning lootustandev.

Häid lugemiselamusi! 🙂

Autori kodulehekülg

 

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s