Inimteod ehk “Menschenwerk”

Han Kang

Kang_H_MenschenwerkKang_Menschenwerk_U1.indd

Soome keeles: “Ihmisen teot”

Inglise keeles: “Human Acts”

“Ich kämpfe, jeden Tag. Ich kämpfe gegen die Schande, überlebt zu haben und immer noch am Leben zu sein. Ich kämpfe gegen die Tatsache, dass ich ein Mensch bin. Und Sie, ebenso ein Mensch wie ich, welche Antworten können Sie mir geben?”

Lühidalt:

Üks noormees on mõrvatud ja teda leinama jäänud lähedased peavad selle kurbusega edasi elama. Aga kuivõrd on see elu veel elamist väärt? Kui palju suudab üldse inimene kannatada, kus on see piir?

Lõuna-Korea linnas Gwangju toimusid 1980. aastal valitsuse vastased protestid, mille käigus mõrvati üle saja inimese, haavata said tuhanded. See oli riigi ajaloos üks kõige verisemaid üliõpilasülestõuse. Romaani episoodid ulatuvad sellest aastast tänapäevani ja tegelased on nii ohvrid kui ka leinajad. Sellest südamevalust, piinarikkast kannatusest ja lootusrikastest tegudest on sündinud lugu inimestest ja kuritarvitatud eludest.

Raamatu tutvustuses on kirjas – see on nagu pisikestest kildudest loodud suur tõsilugudel põhinev kunstitoes, kus nende verevalamiste järelmõju on endiselt tunnetatav. Romaanis põimib autor meisterlikult ilusa keelekasutuse jõhkra temaatikaga, jättes meile lohutuseks teadmise, et kõigest hoolimata leidub ka veel rõõmu, armastust ja imelist lüürikat. Üks julgust nõudnud raamat, mis kutsub meid üles astuma igasuguse vägivalla vastu.

„Han Kang zu lesen ist wie in einen Strudel aus Brutalität und Zärtlichkeit geworfen zu werden, aus dem man durchgeschüttelt, perplex und tief bewegt wieder auftaucht.“ Doris Dörrie

Häid lugemiselamusi! 🙂

Kindlasti üks väga hea raamat, mille võiks ka eesti keelde tõlkida.

Gwangju verevlamiste kohta lugege artiklit “Tudeng Lõuna-Koreas – südametunnistus ja mootor”, mille on kirjutanud Anu-Mari Kivisiv.

Nende tõsilugude põhjal on valminud ka film A Taxi Driver” (2017).

 

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s