“Sofie maailm: romaan filosoofia ajaloost”

Jostein Gaarder

Gaarder_J_Sofies WeltGaarder_J_Sofies Welt2

Eesti keeles: “Sofie maailm: romaan filosoofia ajaloost”

Soome keeles: “Sofian maailma”

Inglise keeles: “Sophie’s World”

Türgi keeles: “Sofie’nin Dünyası”

Eestikeelse eksemplari tutvustus:

Sofie Amundsen leiab postkastist margita, templita ja saatja nimeta kirja, kus seisab ainult üks küsimus: “Kes Sa oled?”. Aga see on alles algus. Kirjale järgneb veel palju teisi ja nendest kujuneb terve filosoofiakursus. “Sofie maailm” on ühtaegu filosoofia ajalugu ja romaan kahest 15-aastasest norra tüdrukust, kelle elud jutustuse käigus põimuvad, nii et on raske otsustada, kus lõpeb Sofie ja kus algab Hilde.

“Imetlus on üks olulisemaid teemasid ka “Sofie maailmas”. Imetlus on midagi, mis oli meil loomuliku oskusena siis, kui olime veel lapsed; midagi, mille minetasime täiskasvanuks saades ja mille taasavastame juhul, kui meist peaks saama filosoofid. Seega, filosoofia ei ole ainult kuiv ja segane fraseoloogia või oma parimais ilminguis midagi matemaatikasarnast, vaid Gaarderi järgi pigem seiklusrikas uurimisretk maailma sisimasse olemusse.

Sellest lähtuvalt on Gaarder suutnud välja mõelda terve rea ilusaid, pedagoogiliselt mõjusaid kujundeid, millest tuntuim on ehk raamatu algul kirjeldatud mudel maailmast kui Küülikust, keda Suur Võlur parajasti oma silindrist välja tõmbab. Inimesed on seejuures satikad Küüliku kasukas ja filosoofid säärased satikad, kel jätkub tahtmist ja julgust ronida Küüliku karvade tippudele, et vaadata Suurele Võlurile otse silma. Kas pole mõjus?…

…Põimides filosoofia ajaloo põnevalt fabuleeritud romaani, on Gaarder teinud kena kingituse praegusele põlvkonnale. Mõneks ajaks on filosoofia saanud Läänes isegi moeasjaks, õigustades ühe norra kriitiku poolt seoses “Sofie maailma” ilmumisega lendu lastud retoorilist küsimust: “Kas filosoofia on 90-ndate aastate rocknroll ?”

Ons küsimus, miks mõnest raamatust saab bestseller, oma olemuselt filosoofiline või mitte, sõltub kindlasti küsijast. Filosoofias on küsimused alati tähtsamad kui vastused, sest vastustes mõnedele küsimustele oleme ikkagi sama kaugel kui Sofie raamatu algul või inimkond siis, kui ta endale üldse küsimusi esitama hakkas.

Aga küsimuste esitamise eest pole meil tõesti pääsu, seda on Gaardergi püüdnud rõhutada oma romaaniga. (allikas: Õhtuleht, Mait Talts)

Väga huvitav raamat! Lugege ja olge uudishimulikud, esitage küsimusi ja ärge harjuge! 🙂

Samanimeline film valmis 1999 a. ja selle lavastas Erik Gustavson. Peaosades mängivad Silje Storstein, Tomas von Brömssen, Andrine Sæther ja Edda Trandum Grjotheim.

Häid lugemiselamusi! 🙂

 

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s