“Naine”

Olavi Ruitlane

Ruitlane_O_Naine1

Ruitlane_O_Naine

Soome keeles: “Nainen”

Tutvustus:

Luuletaja, näitekirjaniku ja prosaisti Olavi Ruitlase kolmas romaan “Naine” räägib avameelselt lähisuhetest Mehe ja Naiste vahel. Initiimsus ei ole autori jaoks tabu, pööraselt naljaka pealispinna alt toob ta välja Mehele pealesunnitud rolli – olla Naise nürida käe poolt vägivaldselt juhitav marionettnukk.

Miks on meeste keskmine eluiga naiste omast tunduvalt lühem? Mida sellist laob ühiskond meeste õlgadele, et nad seda kanda ei jõua? Marju Lauristin on nimetanud mehi nõrgemaks sugupooleks… Miks? Romaan “Naine” vastab nendele küsimustele, jutustades eluvõõrikust noore kirjaniku “vabadusvõitlusest” kehtestatud normidega ning püüdlustest end mehena identifitseerida.

Naise juurest niisama lihtsalt ei minda. Ei Väikese Naise juurde, ei niisama. Sina, Mees, oled Naise omand ja kui sa arvad, et põgenemine toob sulle igatsetud vabaduse ja meelerahu, oled lihtsalt rumal. Sina, Mees, oled Naise jaoks lihtsalt vahend ja sinu vabadust ning meelerahu annab piirata teiste käepäraste vahenditega, nagu Laps, Seadus, Ühiskondlik Arvamus.

See, mida sina, Mees, tahad, on su enda asi… Sa maksad kõige eest, maksad oma tegude surnud lehma, mäletamata, kas lehm ise oli punane või musta-valgekirju…

Sain selle raamatu kingituseks aastal 2011 ja jälle võttis aega enne kui lugeda suutsin. Aga kui Eestist nii kaugel oled siis ei raatsi neid eestikeelseid teoseid käsile võtta. Neil on erakordne väärtus. 🙂 Aga nüüd tagasi raamatu juurde. Tegelikult ma jään arvamuse võlgu. Maire Liivamets kirjutas ”Kirjanduse ja keele ajaveebis” selle raamatu kohta oma hinnangu. Nii, et arvan, mul ei tasu siia midagi lisada. Head lugemist! 🙂

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s