“Mine, kuhu süda sind kutsub”

Susanna Tamaro

Tamaro_S_Mine kuhu südaTamaro_S_Mine kuhu süda2 (2)

Saksa keeles: “Geh, wohin dein Herz dich trägt”

Inglise keeles: “Follow Your Heart”

Soome keeles: “Kulje sydämesi tietä”

Türgi keeles: “Yüreğinin Götürdüğü Yere Git”

 “Enne kui kellegi üle kohut mõistad, kõnni kolm kuud tema mokassiinides.” 

Tutvustus:

Enne oma miljon eksemplari müüdud romaani avaldamist oli Susanna Tamaro kirjutanud lasteraamatuid, ning muinasjutulikku lihtsust võib märgata ka selles raamatus. Seesama lapselik lihtsus on pelgupaigaks poliitika, religiooni ja täiskasvanute suhete maailmas, tunnete allasurutus on türannia, millele tuleb vastu hakata.

 See on nii siiras, südamlik, liigutav ja hingeminev jutustus, et seda võiks ka Eestimaal miljon inimest lugeda. Üksikus majas aia keskel elab vana naine, kes hoolitseb rooside eest. Teada saades, et elada on jäänud veel vähe, hakkab ta kirjutama kirja oma eemalviibivale tütretütrele. Selles kirjas kirjeldab ta oma enesesalgamist ja ütlematajätmisi täis elu, lootes, et tütretütar suudab kunagi majja värsket tuuleõhku tuua. See on pikk kiri, mis teeb kokkuvõtte oma suguvõsa naiste saatusest, ausalt ja ilustamata. “Meid ei rõhu mitte see, et me surnutest puudust tunneme,” ütleb ta oma kirjas, “vaid meie ja nende vahel ütlemata jäänud sõnad.”

Enamasti ei taha ju ükski ema rääkida tütrele oma noorpõlveseiklustest. Vanaema tunnistab tütretütrele, et nii nagu tema ema temaga, käitus ka tema oma tütrega valesti. Päeval, mil ta tunnistas tütrele üles oma saladuse, sõitis tütar autoga vastu puud ja suri. Täpselt samamoodi oli surma saanud ka tüdruku pärisisa. Jäänud ilma kahest armastatud inimesest, peab vanaema hakkama kasvatama 3 aastast tütretütart. Jutustades oma lugu ja hinnates kainelt möödunud elu ning ebaõnnestumiste pärast kibestumist tundmata, ärgitab ta tütretütart rännakule iseenda otsingul, mida juhib eelkõige südame hääl.

See on kahtlemata üks minu lemmikuid. Suurepärane teos, mille lugesin hiljem ka saksa keeles läbi. Häid lugemiselamusi! 🙂

Siin üks katkend:

“Kas tead, mis vea me alati teeme? Selle, et usume, et elu on muutumatu, et kord juba ühtedel rööbastel olles tuleb neid mööda kulgeda lõpuni. Saatusel on paraku palju rohkem fantaasiat kui meil. Just siis, kui arvad, et oled jõudnud ummikusse, kui jõuad meeleheite tippu, muutub kõik äkki tuuleiilu kiirusel, pöördub pahupidi, ja ühtäkki leiad, et eladki uut elu.” (“Weißt du, welchen Fehler man immer wieder macht? Den, zu glauben, das Leben sei unwandelbar, und wenn man einmal einen Weg eingeschlagen habe, müsse man ihn auch bis zu Ende gehen. Das Schicksal hat viel mehr Phantasie als wir. Gerade wenn du glaubst, du befändest dich in einer ausweglosen Situation, wenn du den Gipfel höchster Verzweiflung erreichst, verändert sich mit der Geschwindigkeit eines Windstoßes alles, dreht sich und plötzlich lebst du unvermutet ein neues Leben.”)

Ja raamatu imeilus lõpp:

“Ja siis, kui sinu ees hargneb mitu teed ja sa ei tea, millist mööda minna, ära valli huupi, vaid istu ja oota. Hinga nii sügavalt ja usaldavalt, nagu sa hingasid ilmale tulles, ära lase end eksitada, oota ja oota veel. Ära liiguta, ole vaikselt ja kuulata oma südant. Kui ta siis sulle räägib, tõuse püsti ja mine, kuhu tema sind kutsub.” lk. 141 (“Und wenn sich dann viele verschiedene Wege vor dir auftun werden und du nicht weißt, welchen du einschlagen sollst, dann überlasse es nicht dem Zufall, sondern setz dich, und warte. Atme so tief und vertrauensvoll, wie du an dem Tag geatmet hast, als du auf die Welt kamst, lass dich von nichts ablenken, warte, warte noch. Lausche still und schweigend auf dein Herz. Wenn es dann zu dir spricht, steh auf, und geh, wohin es dich trägt.”)

 Autori kohta leidub infot siit.

Üks arvamus ““Mine, kuhu süda sind kutsub”

  1. Pingback-viide: Iga ingel on hirmuäratav ehk “Ein jeder Engel ist schrecklich” | RaamatuNarr

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s